Legenda Opactwa Cystersów
Cechą, która wyróżnia hotel nad Zalewem Sulejowskim, jest wszechobecny duch historii. Dzięki niemu, podczas pobytu mamy wrażenie, że czas zatrzymuje się w miejscu. Hotel Podklasztorze znajduje się w jednym z najlepiej utrzymanych zespołów cysterskich w Europie, będąc perłą architektury romańskiej.
Legenda o powstaniu klasztoru zaczyna się od polowania księcia Kazimierza, w puszczy porastającej okolicę. Podczas pogoni za jeleniem książę miał odłączyć się od swojej drużyny, a następnie zostać zaskoczony przez silną burzę i wichurę. Przerażony, zaczął modlić się wśród ulewnego deszczu i błyskawic. W trakcie litanii usłyszał głos z nieba mówiący, że doprowadzi księcia do jego sług, jeśli ten obieca wybudować w tym miejscu kościół. Kazimierz padł na kolana i zgodził się bez wahania spełnić wolę Boga. Wstając, ujrzał tuzin lwów otaczających go z każdej strony, jednak nie bał się, a zwierzęta odprowadziły księcia, do poszukującej go drużyny. Na pamiątkę tego zdarzenia, umieszczono w wybudowanym kościele dwanaście rzeźb, przedstawiających lwy.
Niedługo po tym, Kazimierz Sprawiedliwy przekazał Sulejów, wraz z nową budowlą, Cystersom. Konsekracja kościoła klasztornego odbyła się w sierpniu 1178 roku. Następne lata przyniosły rozbudowę zespołu budynków, które zachowały się do dziś. W XV wieku w klasztorze kilkakrotnie gościł Władysław Jagiełło. Według legendy, zmierzając pod Grunwald w 1410 roku, rycerstwo, na kolumnach kościoła ostrzyło swoje miecze, a król nadał klasztorowi serię przywilejów.
Niezwykły, historyczny hotel
W dawnych budynkach gospodarczych opactwa utworzono hotel wraz z restauracją Miód i Wino. Fasada budynku pozostała w nienaruszonym stanie, a wnętrza urządzone są w średniowiecznym stylu, jednak wygodne i czyste. Pokoje noszą nazwy takie jak Cela Skryby, Bartnika, czy Zielarza, albo Dormitorium. W każdym z nich możemy znaleźć łazienkę, telewizor, lodówkę czy nawet sejf. W podziemiach hotelu znajduje się basen i rozbudowana strefa SPA. Hotel Podklasztorze, jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce, uzyskał miano Pomnika Historii.
W otoczeniu znajduje się duży trawiasty dziedziniec, z placem zabaw dla dzieci, a także leżakami dla gości. Wokół jest bardzo zielono, rośnie dużo drzew i kwiatów. Hotelowa restauracja Miód i Wino również urządzona jest w starym, “cysterskim” stylu. W menu znajdziemy potrawy średniowieczne, z ciekawymi nazwami, takimi jak karp Zakonników duszony w piwie, czy polewka Ojca Opata. Dla utrzymania historycznej atmosfery z głośników na korytarzach pobrzmiewają pieśni zakonne Cystersów.