Piotrków Trybunalski – atrakcje w mieście
Jeśli naszą wycieczkę rozpoczynamy w samym centrum miasta, warto zwiedzanie zacząć od Dworca PKP, który wybudowany został w ramach Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Kolejnym budynkiem, którego nie powinniśmy pominąć jest, charakterystyczna dla miasta, renesansowa wieża ciśnień. Następnie dobrze jest udać się pod prawosławną cerkiew na ulicy Słowackiego, a zaraz po niej pod uroczą fontannę i gmach sądu. Możemy wejść do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, a potem udać się na stare miasto i rynek. Tak jak w przypadku wielu innych miast, Piotrków Trybunalski najlepiej jest zwiedzać “gubiąc się” i spacerując po jego uliczkach, odkrywając uroki miasta.
Zalew Sulejowski, czyli malownicze okolice Piotrkowa Trybunalskiego
Wielu osobom, na wspomnienie Sulejowa, pojawia się przed oczami Zalew Sulejowski. Nic dziwnego, jest to jedno z bardziej malowniczych miejsc, znajdujących się nad Pilicą. Warto swój nocleg, czyli punkt wypadowy, wybrać właśnie w tej okolicy (np. Zalew Sulejowski hotel). Zachwycające, i co również ważne, relaksujące widoki, przez cały rok posiadają ogromne grono zwolenników, jednak wiosną jest tu zdecydowanie najpiękniej. Będąc w Sulejowie, nie możemy pominąć atrakcji, do której zjeżdżają się goście z całej Polski, a nawet zagranicy. Mowa o kompleksie doskonale zachowanych zabudowań klasztornych, czyli Opactwie Cystersów. Warto wspomnieć o wyjątkowym miejscu jakim jest, należący do całego kompleksu, zabytkowy hotel Podklasztorze. Nocując we wspomnianym hotelu możemy dosłownie poczuć historię.
Punkt obowiązkowy wiosną, czyli Sulejowski Park Krajobrazowy
Wspominając o zalewie, nie możemy pominąć równie malowniczego miejsca, w którym sam zbiornik się mieści, czyli Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W Parku tym znajdziemy aż dziewięć rezerwatów przyrody. Szczególnie wiosną, będziemy mogli zachwycić się wieloma gatunkami kwitnących kwiatów i drzew, a także spotkać wiele rodzajów zwierząt i ciekawych ptaków. Decydując się na zwiedzanie okolicy, warto wybrać się również na jeden z dwóch najpopularniejszych szlaków turystycznych, czyli (dłuższy) Szlak Rzeki Pilicy lub (krótszy) Szlak po Parku Spalskim.