Piwa jasne od ciemnych można zwykle odróżnić już na pierwszy rzut oka. Jasny lager od ciemnego portera odróżni nawet zupełny laik – wystarczy spojrzeć na kolor płynu, który znajduje się w kuflu. Barwa piwa różni się jednak również w ramach obu wymienionych rodzajów. Jasne zwykle kojarzy się ze złocistym trunkiem, ale może być także bardziej żółte lub niezwykle jasne. Piwa ciemne bywają całkowicie czarne lub kawowe, ale niektórym bliżej do brązu czy też bursztynu.
Od czego zatem zależy kolor piwa? Przede wszystkim od słodu, który został użyty w czasie warzenia napoju. Słód przygotowuje się z ziaren wielu gatunków zbóż, ale na kolor piwa wpływają także drożdże oraz proces filtrowania. Do określania barwy tego trunku służą jednostki EBC, opracowane przez Europejską Konwencję Piwa. Najwyższą wartość EBC posiadają najciemniejsze piwa.
Jasne piwa zazwyczaj posiadają delikatniejszy skład niż ich ciemne odpowiedniki. Być może z tym jest związany fakt, że są bardziej popularne wśród polskich konsumentów. Schłodzone jasne piwo jest popularne zwłaszcza latem, posiada bowiem właściwości orzeźwiające. W ciemnych piwach często można natomiast wyczuć nieco cięższe akcenty, a także nuty karmelu, kawy czy słodyczy. Oba rodzaje piw są jednak dostępne w wielu wariantach smakowych, również nawiązujących do owoców czy miodu. Jasne i ciemne piwa zazwyczaj różnią się natomiast zawartością kalorii. Mniej kaloryczne są te jasne. Kolor piwa nie ma natomiast związku z zawartością alkoholu – bywają piwa ciemne znacznie mocniejsze od jasnych, ale i wyraźnie słabsze. Oryginalne ciemne piwo można znaleźć na przykład odwiedzając browar rzemieślniczy.
Jedno z tego typu miejsc znajdziemy w Sulejowie. Znajduje się tam bowiem Hotel Podklasztorze, gdzie w restauracji Miód i Wino serwowane są lokalne, tradycyjnie warzone piwa. Do kogo adresowany jest sulejowski browar? Piotrków Trybunalski i Łódź to najbliższe duże miasta, ale to miejsce warto odwiedzić nawet mieszkając w nieco dalej położonym zakątku Polski. Podklasztorze zachwyci zwłaszcza miłośników historii i tradycji, hotel jest bowiem zlokalizowany w obrębie średniowiecznego opactwa cystersów.
To właśnie w liczących ponad 800 lat murach leżakuje piwo warzone w sulejowskim browarze. Trunek nie jest filtrowany ani pasteryzowany, do jego produkcji używa się tylko składników najwyższej jakości. W hotelowej restauracji znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy jasnego, jak i ciemnego piwa – w ofercie zawsze znajduje się kilka rodzajów ulubionego trunku Polaków.