Tajemnicza wieża farna
Wieża farna, licząca prawie 55 m, to najwyższa budowla na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Od lat owiana jest różnymi, tajemniczymi historiami. Legendy głoszą że znajdują się na niej kości wielkoludów, przymocowane na długich łańcuchach, a także, że to właśnie tam mieścił się skarbczyk Władysława Łokietka, w którym skrywał się podczas potyczek z rycerzami Wacława Czeskiego. Legendy te nie mogą być jednak prawdziwe, ponieważ Łokietek walczył o tron Polski z Wacławem, gdy ów wieży jeszcze nie było.
Powiązanie Łokietka z Piotrkowską wieżą, kończy się na tym, iż po bitwie pod Płowcami, gdy odwiedził Piotrków wraz z królewiczem Kazimierzem, zlecił on jej podwyższenie.
Jak już wspomnieliśmy, wieża ta liczy niespełna 55 m, a prowadzą na nie kręte schody. Z jej szczytu, co wieczór, słychać dziewięciokrotne uderzenie dzwonu, upamiętniające poległych pod Warną.
Kościół św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim, określany również jako Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej
Chcielibyśmy przybliżyć Wam wyjątkową historię obrazu, który się w nim znajduje. Jest to obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany przez włoskiego artystę, którego dane nie są znane. Został on ofiarowany Trybunałowi Koronnemu – to właśnie podczas jego posiedzeń był przenoszony do kaplicy sądowej z kościoła farnego, w którym początkowo się znajdował. W 1829 roku obraz został na stałe przetransportowany do aktualnej lokalizacji.
Obraz ten setki lat temu pełnił bardzo ważną rolę – modlili się przed nim ludzie rządzący np. król Stefan Batory. Dlatego właśnie Sanktuarium MB Trybunalskiej uznane jest miejscem modlitwy za tych, którzy sprawują władzę.
Mroczna tajemnica Rynku Trybunalskiego
Gabriela Zapolska, polska aktorka i dramatopisarka, której najbardziej rozpoznawalny dramat to „Moralność Pani Dulskiej”, była w Piotrkowie zaledwie dwa razy. Jednak to rok 1888 przyniósł z sobą dramatyczną historię. To właśnie w jednej z kamienic na Piotrkowskim rynku, Gabriela Zapolska próbowała popełnić samobójstwo, połykając sporą ilość łebków od zapałek. Artystkę dotknęło wówczas wiele utrapień – nieodwzajemnione zakochanie, fatalne recenzje dzieł, problemy finansowe i proces sądowy związany z plagiatem.
→ Poznaj historię Cysterskiego opactwa w Sulejowie, odwiedź nasz hotel konferencyjny – łódzkie, centralna Polska. Zapraszamy do udziału w biesiadach średniowiecznych i skorzystania z zabiegów hotelowego SPA, inspirowanych pradawnymi metodami pielęgnacji.